Забезпечення стійкого епізоотичного благополуччя на території сільських об’єднаних громад можливе лише при своєчасному діагностуванні хвороб та проведенні профілактичних щеплень, обробок та лікувальних заходів, що можливо лише в разі 100%-го охоплення диспансеризацією всього наявного поголів’я тварин.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про ветеринарну медицину» власники тварин зобов’язані надавати тварин для проведення огляду, діагностичних, профілактично – лікувальних обробок, включаючи дослідження і щеплення. Згідно статті 104 цього Закону юридичні та фізичні особи несуть адміністративну відповідальність за правопорушення в галузі ветеринарної медицини.
Диспансеризація – це система планових діагностичних та ветеринарно-профілактичних заходів, спрямованих на раннє виявлення ознак захворювань тварин. Проведення диспансеризації є обов’язковим для всіх видів продуктивних сільськогосподарських тварин, незалежно від форми власності.
Основна мета диспансеризації полягає в збереженні здоров’я тварин, підвищенні їх продуктивності і створенні міцного, резистентного і високопродуктивного поголів’я. Це один із видів обстеження стану здоров’я тварин. Таким чином виявляють захворювання на ранній стадії, що служить передумовою успішного лікування. Потрібно завжди пам’ятати, що легше попередити, ніж лікувати! А хвороби, виявлені на ранніх стадіях, у більшості випадків виліковні. Навіть якщо тварина на вигляд здорова, перевіряти її також необхідно!
Диспансеризація проводиться фахівцями державних установ ветеринарної медицини одночасно по всіх районах області і розпочинається 02 квітня 2024 року!
Під час диспансеризації ветеринарні лікарі проводять всебічне обстеження тварини, що включає в себе клінічний огляд, відбір і лабораторне дослідження крові, молока, сечі, фецесу (калу) тварин (на гельмінтози), вакцинацію тварин від небезпечних заразних хвороб (сибірка, сказ, тощо), аналіз умов годування, утримання і господарського використання тварин. Також проводиться роз’яснювальна робота серед населення з дотримання ветеринарно-санітарних правил утримання тварин та недопущення виникнення інфекційних хвороб тварин; проведення ідентифікації усіх тварин, в тому числі і приплоду.
Основою заходу є діагностичні дослідження тварин на туберкульоз і лейкоз, оскільки хворі тварини можуть бути джерелом інфекції для людей.
Нагадуємо:
– лейкоз ВРХ – це інфекційна хронічна хвороба пухлинної природи, при якій відбуваються зміни якісних характеристик молока і м’яса та накопичення в них шкідливих для організму тварин і людей речовин, які мають канцерогенну дію. Джерелом інфекції є хворі тварини. Вірус передається контактно, з молоком, кровосисними комахами. Набута інфекція стає довічною! Основним методом прижиттєвої діагностики цієї підступної хвороби є виявлення антитіл у сироватці крові тварин.
– туберкульоз – характеризується утворенням у різних органах специфічних вузликів – туберкулів, схильних до некрозу. Серед свійських тварин велика рогата худоба є однією із найчутливіших до зараження, поряд із свинями та курьми. Заразитися можна не тільки при безпосередньому контакті з хворою твариною, але і при вживанні м’яса, молока та м’ясо-молочних продуктів. Ефективної терапії туберкульозу у корів немає. Через високу заразливість всі тварини з позитивною реакцією на інфекцію підлягають знищенню. Тому основою заходів, спрямованих на підтримку епізоотичного благополуччя з туберкульозу ВРХ, є своєчасне виявлення хворих тварин шляхом проведення алергічного дослідження, тобто виявлення реагуючих на туберкулін тварин на ранній стадії, до появи можливості хворої тварини виділяти збудник туберкульозу в навколишнє середовище та заражати інших.
На превеликий жаль, не всі власники великої рогатої худоби з розумінням ставляться до цього заходу, зокрема приховують новонароджених бичків і теличок. Сподіваємось на плідну співпрацю з головами об’єднаних територіальних громад для забезпечення 100% охвату поголів’я тварин при здійсненні весняних протиепізоотичних, лабораторно-діагностичних, лікувально-профілактичних заходів у особистих підсобних господарствах населення та приведення в належний ветеринарно-санітарний стан худобомогильників, що розміщені на території відповідних рад.
Охтирське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області звертається до всіх власників сільськогосподарських тварин з проханням взяти активну участь у весняній диспансеризації, забезпечити можливість ветеринарним фахівцям провести в повному обсязі всі заплановані ветеринарно-профілактичні заходи! Тільки тоді ви будете мати гарантії того, що ваша тварина здорова, а продукція від неї – якісна і безпечна!
Охтирське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області