УРЯД РОЗШИРИВ ПРОГРАМУ ЄПІДТРИМКА: ПІДЛІТКИ ВІД 14 РОКІВ ЗМОЖУТЬ ВИТРАТИТИ ГРОШІ ЗА ВАКЦИНАЦІЮ НА ОСВІТНІ ПОСЛУГИ

З 7 лютого отримати 1000 грн в рамках програми єПідтримка зможуть українці від 14 років, які мають дві дози щеплення від COVID-19. Відповідну постанову Кабінет Міністрів ухвалив 2 лютого.

Також Уряд розширив перелік бізнесів, які беруть участь у програмі.  З понеділка 1000 грн за єПідтримки можна буде витратити не лише на придбання книжок, послуг у сфері культури, спорту чи пасажирських перевезень, але й на освітні послуги, дитячі позашкільні гуртки, перебування в літньому чи спортивному дитячому таборі, спортивні товари (ковзани, лижі, туристичне приладдя), канцтовари, шкільне приладдя. Нагадаємо, що з 24 січня громадяни, віком від 60 років також можуть придбати за ці кошти ліки.

«Уряд продовжує розширювати єПідтримку, тепер кошти за програмою можуть отримати і українці від 14 років. Наразі вже близько 75 тисяч підлітків пройшли повний курс вакцинації від COVID-19 і зможуть витратити 1000 грн на освітні курси або придбання спортивних товарів. Таке рішення дозволить підтримати сфери бізнесу, які найбільше постраждали від карантинних обмежень. Також ми сподіваємось, що це стимулюватиме вакцинацію серед підлітків», – зазначив заступник Міністра економіки України Олександр ГРИБАН.

На сьогодні програмою єПідтримка вже скористалися майже 8 млн громадян. Загалом з початку запуску програми на картки українців перераховано 7,9 млрд грн, а  2,3 млрд грн з отриманих коштів громадяни вже витратили

Так, найпопулярнішими за видами витрат стали:

  • книжкові магазини – 828 млн грн;
  • кінотеатри –  554 млн грн;
  • театри, концерти та розважальні послуги – 284 млн грн
  • залізничні та авіа пасажирські перевезення – 273 млн грн;
  • спорт – 263 млн грн;
  • ліки – 133 млн грн.

Нагадаємо, що відповідно до умов програми 1000 грн можуть отримати всі повнолітні громадяни України (а з 7 лютого і громадяни, віком від 14 років), які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19. Кошти надаються на 4 місяці з моменту отримання, витратити їх можна як онлайн, так і офлайн (шляхом безготівкового розрахунку через термінал компанії).

Офіційний старт програми відбувся 19 грудня 2021 року. Програма триватиме рік – до 18 грудня 2022 року та реалізовуватиметься в декілька етапів. На першому етапі, отримання коштів відбуватиметься через додаток «Дія». На другому етапі (ІІ-ІІІ квартал 2022 року) буде запропоновано альтернативний офлайн-механізм, над яким зараз працюють. Люди, які не мають смартфонів, зможуть подати звернення на отримання допомоги в офлайн форматі.

 

ЯК ДІЯТИ ПАЦІЄНТУ У РАЗІ ПОЗИТИВНОГО ТЕСТУ НА COVID-19

МОЗ України надає роз’яснення щодо алгоритму дій пацієнта у разі позитивного тесту на COVID-19.

Залишайтеся вдома та обмежте контакти з іншими людьми

Доречно також повідомити людям, з якими ви напередодні мали фізичний контакт, про позитивний результат тестування. До прикладу, працюєте у великому колективі. Це потрібно, щоб унеможливити подальшу передачу вірусу.

Зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем та дотримуйтесь його інструкцій 

Якщо йдете до лікаря на прийом, то обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту, уникайте великих скупчень людей та тримайте дистанцію. Узгодьте із лікарем час прийому, щоб не чекати в черзі та не поширювати COVID-19.

Чесно розповідайте лікарю про свої симптоми. Говоріть правду, не варто придумувати «додаткових» симптомів та станів, адже на основі обстеження лікар ухвалює рішення про спосіб лікування. Якщо ж не маєте жодних симптомів, так і скажіть. Бувають випадки, коли хвороба має безсимптомний перебіг або легку форму.

Коли викликати швидку

Викликайте «швидку» лише за необхідності невідкладної допомоги.

Зараз в Україні на стаціонарне лікування госпіталізують пацієнтів із хворобою середньої тяжкості та тяжкою формою.

Важливо, що рішення про госпіталізацію приймає лікар на основі проведеного обстеження. Телефонувати на 103 варто за наявності наступних симптомів та станів, що виникають у пацієнтів із COVID-19:

  • біль у грудній клітці;
  • важкість дихання, задишка у стані спокою, ознаки дихальної недостатності;
  • сатурація з рівнем кисню в крові менше ніж 92%. Для вимірювання сатурації в домашніх умовах можна використовувати пульсоксиметр;
  • порушення свідомості;
  • інші ознаки, які загрожують життю та свідчать про критичний стан пацієнта.

Пам’ятайте, що COVID-19 швидко поширюється, тому не наражайте інших на небезпеку інфікування.

 

Інформація станом на 31.01.2022
За січень 2022 року працівниками КНП”ЦПМСД”ЧСР було проведено 217 експресдосліджень на COVID-19. Досліджень з позитивним результатом дуло 41, в тому числі 2 дитини. За місяць було проведено. 89 щеплень. від COVID-19, в тому числі первинних- 36, .вторинних – 39, бустерною дозою щеплено 14 чоловік.

З метою активізації вакцинальної кампанії керівництво та працівники Чупахівської селищної ради власим прикладом закликають жителів громади до вакцинації від CОVID-19 та скористатися можливістю вакцинуватися бустерною дозою.

Нагадуємо, що зробити щеплення ви можете записавшись у вашого сімейного лікаря та звернувшись до пунктів щеплення.

Щоденно працює пункт щеплення на базі Чупахівської АЗПСМ ( вул. Воздвиженська, 23, тел.0662829177, 0957439847 та 1 мобільна бригада в складі лікаря та медсестри для щеплення маломобільних груп населення в усіх населених пунктах громади.

 

ЛІКИ ЗА ПРОГРАМОЮ ЄПІДТРИМКА МОЖНА БУДЕ ПРИДБАТИ З 24 СІЧНЯ

Кабмін ухвалив постанову, яка розширює дію програми єПідтримка на лікарські засоби. Так, з 24 січня українці, старші 60 років, зможуть витратити 1000 гривень, отримані у межах програми єПідтримка за вакцинацію від COVID-19, на придбання ліків в аптеках

«Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти за отримання базового курсу щеплень від коронавірусної хвороби на придбання ліків. Саме ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, які потребують придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів єПідтримки», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор ЛЯШКО.

Українці віком 60+ зможуть придбати за кошти програми єПідтримка ліки в аптечних закладах та інтернет-аптеках. Купити можна буде будь-які лікарські засоби, дозволені для застосування в Україні, як за рецептом лікаря, так і без нього.

За інформацією Міністерства економіки України, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме вона оформила картку – неважливо, головне, щоб на момент купівлі ліків їй вже виповнилося 60 років.

За кошти програми можна буде придбати виключно лікарські засоби, а не будь-які товари, що реалізуються в аптеці. Наприклад, не можна буде купити препарати недоведеної ефективності, такі як дієтичні добавки, а також косметичні засоби чи медичні прилади, як-от апарати для вимірювання тиску, інгалятори тощо.

 

Нова хвиля коронавірусу вже близько, попереджає головний санітарний лікар України Ігор КУЗІН

Пік припаде на лютий з поступовим спаданням до квітня. Тривалість і розмах нової хвилі, за словами Ігоря Кузіна, буде залежати від ефективності протиепідеміологічних заходів і від кількості людей, які отримають повний курс щеплення або бустерну дозу.
Чому і чим краще зробити бустерну вакцинацію, чи бувають від цього сильні побічні ефекти, чи готова Україна до нової хвилі ковіду – про це Ігор Кузін розповів в інтерв’ю ВВС News Україна.

«Зараз у Сумській області збільшується кількість нових випадків, а в Херсонській зростає частка госпіталізованих. Однак, цей зріст не є значним. Скоріше спрацьовує післясвятковий період, коли люди відкладали похід до лікаря, – говорив головний санлікар країни. – За нашими прогнозами, черговий сплеск буде, починаючи з кінця січня. У цей час буде більше Омікрону».

З 6 січня бустер дозволили в Україні. За перші дні січня близько 20 тисяч людей зробили щеплення. Ігор Кузін розраховує на показники у 300-400 тисяч вакцинацій до нової хвилі масового захворювання. І переважно фокус буде на представниках об’єктів критичної інфраструктури та медичних працівниках. Оскільки ці сфери є ключовими під час спалахів. Такі цифри і такі охоплення дозволять функціонувати лікарням і об’єктам критичної інфраструктури.

Вакцини вистачить, стверджує санлікар під час інтерв’ю. Україна має контракти на постачання 25 млн доз Pfizer впродовж 2022 року та 6,5 млн CoronaVac. Ще близько 10 млн доз маємо отримати як допомогу у рамках механізму Covax. Такої кількості має вистачити, щоб дощепити взагалі нещеплених людей і зробити бустер.
Ігор Кузін повідомив, що є рекомендації робити бустер мРНК вакцинами – це Pfizer або Moderna. Обирати між ними можна. За виключенням вакцини CoronaVac. Після неї рекомендовано робити бустер Pfizer або CoronaVac. Ефективність після трьох доз CoronaVac складає на рівні 88-90%. Після CoronaVac плюс бустер Pfizer – ефективність в середньому 92-95%.

Головний санітарний лікар повідомив, що після бустерної дози не реєструють якогось збільшення побічних ефектів. У країнах, де вже широко запроваджують бустер, кількість несприятливих подій така ж сама, як і при базовому курсі щеплень.

Оптимальний термін введення бустерної дози становить від шести до дев’яти місяців. Але навіть, якщо через 10 місяців людина прийде в пункт щеплення, все одно буде бустер.
На запитання журналіста про те, чи будуть організовані бустерні щеплення у трудових колективах, Ігор Кузін відповів: «Ми плануємо окремі мобільні бригади відправити робити бустер в організовані колективи».

 

ЖИТЕЛІВ СУМЩИНИ ВІКОМ 60+ ЗАКЛИКАЮТЬ ОТРИМАТИ БУСТЕРНУ ДОЗУ ВАКЦИНИ ВІД COVID-19

В Україні запровадили бустерну дозу для людей віком від 60 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися, якщо з часу закінчення курсу вакцинації вже минуло 6 місяців
Як повідомили в управлінні охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації під час брифінгу, для отримання бустерної дози можна записатися на щеплення у будь-який пункт чи центр вакцинації від COVID-19. Бустерну дозу вакцин вже вводять медикам та працівникам будинків інтернатного типу від COVID-19.

В чому різниця між додатковою та бустерною дозою:

  • Додаткова доза вводиться людям, у яких міг не виробитися достатній рівень імунітету через важкі захворювання, такі як, наприклад, рак крові, через ВІЛ-інфекцію, пережиту трансплантацію органів, хімієтерапію, лікування великими дозами гормональних препаратів. Додаткову дозу вводять через 1-3 місяці після останнього щеплення тою ж самою вакциною, якою робили попередню вакцинацію. Дія сертифікату не подовжується.
  • устерна доза вводиться людям 60+, медикам та співробітникам будинків інтернатного типу для того, щоб посилити захист через поступове зниження ефективності вакцини. Бустер – мРНК-вакцини – потрібно вводити через 6-9 місяців після вакцинації. Сертифікат про вакцинацію буде продовжено.

Зміна термінів дії COVID-сертифікатів.

  • Рахуючи від дати отримання бустерної дози, новий COVID-сертифікат діятиме 270 діб. Отримати його можна буде в Дії: достатньо повторити запит на генерацію сертифікату в останніх числах січня 2022 року. До того часу сертифікат за попередню повну вакцинацію є чинним.

Вакцинація – єдиний спосіб захиститися від важкого перебігу та смерті від COVID-19. Вона критично важлива для людей з супутніми захворюваннями, для вагітних, для людей 60+. Будь ласка, нагадайте своїм громадам, що є лише два варіанти: щепитися і жити спокійно або з острахом чекати хвороби та її наслідків чи, навіть, смерті.

Довідково. За 2021 рік в Україні було здійснено майже 28,5 млн щеплень. Одну дозу вакцини отримали понад 14,7 млн людей, це 47% дорослого населення. Повністю вакциновані двома дозами 44% дорослого населення – більш ніж 13,7 млн українців.

На Сумщині протягом 2021 року зроблено всього 830 276 щеплень (935,2 на 1 тис. дорослого населення); щепилось 427 317 осіб (48,13% дорослого населення), у тому числі 402 835 пацієнтів (45,7 % дорослого населення) – двома дозами), 124 особи – третьою (додатковою або бустерною) дозою.

Програма «єПідтримка» для вакцинованих

500 грн за програмою єПідтримка

Бустерна доза

Варіант вірусу COVID-19 «Омікрон» викликає занепокоєння ВООЗ, оскільки доведено, що він має кілька мутацій, які можуть вплинути на його поведінку. Наразі про «Омікрон» відомо небагато, тому тривають численні дослідження для оцінки його передачі, тяжкості перебігу хвороби та ризику повторного зараження. Стабільна доказова база вказує, що Омікрон поширюється значно швидше, ніж штам Delta, у тих країнах, де задокументовано зараження (передача вірусу) в межах однієї громади з часом подвоєння кількості випадків вірусу протягом 2-3 днів.  Загальний ризик, пов’язаний з цим новим штамом, залишається дуже високим.

Як виник варіант «Омікрон»?

Коли вірус інтенсивно поширюється та викликає численні інфекції, ймовірність його мутації зростає. Що більше можливостей для поширення вірусу, то більше можливостей для його змін.

Поява таких нових варіантів, як «Омікрон», нагадує нам, що до кінця пандемії COVID-19 ще далеко. Саме тому дуже важливо, щоб люди отримували вакцину одразу, як вона стає доступною. Водночас потрібно продовжувати дотримуватися актуальних порад для запобігання поширенню вірусу, таких як соціальна дистанція, носіння масок, регулярне миття рук та інтенсивне провітрювання приміщень.

Також важливо, щоб вакцини та інші засоби охорони здоров’я були доступні повсюдно. Нерівність доступу до вакцин залишає країни з низьким рівнем доходів, як-от держави Африки, на милість COVID-19. Країни з достатньою кількістю вакцин мають невідкладно виконати свої обіцянки щодо допомоги з дозами. 

Де вже є варіант «Омікрон»?

Вперше варіант “Омікрон був зафіксований у листопаді 2021 року і зараз виявлений у більшості країн світу.

Чи викликає варіант «Омікрон» більш важкий перебіг хвороби порівняно з іншими варіантами COVID-19?

Попередні спостереження вказують на те, що «Омікрон» на відміну від варіанту «Дельта» зумовлює менш важкий перебіг хвороби. Але для остаточних висновків потрібно більше даних. ВООЗ попереджає, що його не слід сприймати як «легкий». Очікується, що збільшення випадків зараження спричинить збільшення кількості госпіталізацій. Це посилить навантаження на лікарів на передовій та системи охорони здоров’я, що, у свою чергу, може призвести до збільшення кількості смертей.

Чи є варіант «Омікрон» більш заразним?

«Омікрон» поширюється швидше, ніж інші варіантами. На основі наявних даних ВООЗ вважає, що «Омікрон», імовірно, випередить варіант «Дельта» там, де відбувається передача COVID-19 у межах спільноти.

Проте вакцинація та дотримання запобіжних заходів, таких як уникнення місць скупчення людей, дотримання дистанції та носіння масок, є вирішальними для запобігання поширенню COVID-19. Адже ми вже знаємо, що ці заходи були ефективними проти інших варіантів вірусу.

Чи має «Омікрон» інші симптоми?

Немає інформації щодо того, що «Омікрон» викликає інші симптоми COVID-19, відмінні від тих, що провокуються рештою варіантів. 

Чи ефективні вакцини від COVID-19 проти варіанту «Омікрон»?

Фахівці вивчають потенційний вплив, який варіант «Омікрон» може мати на ефективність вакцин проти COVID-19. Інформація все ще обмежена, але зараз відомо, що може бути незначне зниження ефективності вакцин проти важкого перебігу хвороби та смерті, а також зниження рівня запобігання легким симптомам та зараженню. Однак ВООЗ повідомляє, що наявні сьогодні вакцини забезпечують значний захист від ускладнень та смерті внаслідок хвороби.

Вакцинація дозволяє захиститися від інших масово поширених варіантів, таких як «Дельта». Коли настане ваша черга, обов’язково зробіть щеплення. Якщо ваша вакцина передбачає введення двох доз, важливо отримати обидві, щоб досягти максимального рівня захисту.

Чи захищає попередня інфекція COVID-19 проти варіанту «Омікрон»?

Потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви раніше вже перехворіли на COVID-19. Хоча у людей, які одужали після COVID-19, може розвинутися певний природний імунітет до вірусу, ми все ще не знаємо, як довго він триматиметься і наскільки добре ви захищені. Вакцинація є більш надійним захистом.

Чи можуть поточні тести на COVID-19 виявити варіант «Омікрон»?

ПЛР-тести та швидкі діагностичні антиген-тести, які широко застосовуються, дозволяють виявити COVID-19, включаючи варіант «Омікрон».

Чи діти частіше хворіють на варіант «Омікрон»?

Дослідження передачі варіанту «Омікрон» все ще тривають. Ми оновлюватимемо інформацію, щойно вона стане доступною. Однак відомо, що люди, які ведуть активне соціальне життя та ще не вакцинувалися, більш схильні заразитися COVID-19.

Як я можу захистити себе та свою сім’ю від варіанту «Омікрон»?

Найперше, що ви можете зробити, — це зменшити ризик зараження вірусом. Щоб уберегти себе та своїх близьких, переконайтеся, що ви:

  • носите маску, яка прикриває ніс і рот (переконайтеся, що ваші руки чисті, коли ви надягаєте та знімаєте маску);
  • дотримуєтеся дистанції щонайменше 1 м від інших людей;
  • уникаєте погано провітрюваних приміщень та місць скупчення людей;
  • відкриваєте вікна, щоб покращити вентиляцію у приміщенні;
  • регулярно миєте руки.
  • Коли настане ваша черга, зробіть щеплення! Вакцини проти COVID-19, схвалені ВООЗ, є безпечними та ефективними.

Що мені сказати своїй дитині про «Омікрон» та інші варіанти COVID-19?

Новини про COVID-19, а тепер і про варіант «Омікрон», заполонили наше повсякденне життя, і цілком природно, що в допитливих дітей виникає багато запитань. Ось кілька порад, як пояснити складну тему простими словами та заспокоїти. 

  • Діти мають право знати, що відбувається. Але пояснення мають бути у зрозумілій для їхнього віку формі.
  • Запропонуйте своїй дитині поділитися тим, що вона почула, вислухайте її. Важливо бути повністю залученим і серйозно сприймати будь-які страхи, які ви почуєте. Наберіться терпіння — пандемія та дезінформація у всіх викликають тривожність та відчуття невизначеності.
  • Переконайтеся, що ви самі знаєте останні новини. Веб-сайти таких міжнародних організацій, як Дитячий фонд ООН (UNICEF) і Всесвітня організація охорони здоров’я (WorldHealthOrganization), — чудові джерела інформації про пандемію.
  • Якщо ви не знаєте відповіді на запитання, не вигадуйте нічого. Використайте це як привід дізнатися відповіді разом.
  • Пам’ятайте, що діти отримують емоційні сигнали від дорослих, тому навіть якщо ви переживаєте за свою дитину, знаючи, що їй може бути зараз некомфортно, намагайтеся не показувати свої страхи у розмові з нею.