Після збирання картоплі багато хто помітив на бульбах бородавки, округлої неправильної форми. В деяких випадках замість бородавок утворюються вдавлені неглибокі язви, від декількох міліметрів до 1 см і більше в діаметрі. Зливаючись, язви часто утворюють сплошну кірку (струпи), а розростаючись розривають шкірку картоплі в різних напрямках, іноді у формі зірочки. Це одна з різновидностей парші, а саме – звичайна парша.
Бульби, уражені паршою, мають непривабливий вигляд. Смакові та товарні якості їх знижуються, так як вони містять менше крохмалю, але споживати в їжу їх можна. Лежкість таких бульб послаблюється. Під час зберігання вони значно скоріше загниваються, так як в місцях ураження поселяються інші мікроорганізми. Уражені бульби непридатні для посадки, вони часто мають малу схожість і дають низький врожай. Частіше ця хвороба розвивається на легких та суглинистих ґрунтах. Більш сильніше парша розвивається в сухі і жаркі роки, ніж в прохолодні і сирі. Збільшує розвиток парші восени внесення гною під картоплю та неперепрілі рослинні рештки.
На ряду з хворобами значно знижують якість бульб картоплі і ґрунтові шкідники – личинки травневих хрущів, вовчки та дротяники.
Як захистити і зберегти якість картоплі від хвороб і шкідників?
Необхідно використовувати тільки здоровий посадочний матеріал та стійкі сорти.
- Пророщувати передпосівний матеріал
- Дотримуватись сівозміни з поверненням картоплі на попереднє місце не раніше ніж через 5-6 років.
- Вносити при посадці мінеральні добрива ( суперфосфат 2,0 – 2,5 кг/сотку).
- Позакореневе підживлення мікродобривами.
- Висаджувати картоплю на глибину 6 – 8 см при температурі 7 – 8 градусів С.
- Для оздоровлення ґрунту від збудників хвороб можна восени після збирання картоплі посіяти жито або сидерати і заробити їх сходи в грунт.
- Свіжий гній вносити тільки під попередник культури або перед посадкою разом з мінеральними та мікродобривами.
- Для знищення збудників хвороб, що знаходяться на поверхні бульб, необхідно перед посадкою протравити їх: Дитаном М 45 (20 – 25 г розвести у 200 – 220 мл води/10 кг), Максимом 025 FS (7,5 мл розвести у 200 – 250 мл води/10 кг), Престижем (30 мл/30 кг, препарат розвести у 0,3 – 0,6 л води). Він захистить картоплю не тільки від парші, ґрунтових шкідників, а й від колорадського жука, цикадок та попелиць. Також бульби картоплі можна протруювати Актарою (розчинити 6 г препарату в 300 – 400 мл води/30 кг бульб на 1 сотку), Бомбардиром (5 г препарату розчинити в 300 – 500 мл води /30 кг картоплі) та Конфідором, що також захистять картоплю не тільки від ґрунтових шкідників, а й від колорадського жука не гірше від Престижу, а вийде дешевше. Тривалість захисної дії цих препаратів від 60 – 100 днів.
Усі роботи слід проводити з дотриманням вимог техніки безпеки. Не слід працювати з пестицидами без індивідуальних засобів захисту.
Провідний спеціаліст відділу захисту
рослин, фітосанітарної діагностики
та прогнозування управління
фітосанітарної безпеки Олександр ЛАГУТА